۱۳۸۹ اسفند ۶, جمعه

اشکانیان نخستین نوپدید آورندگانِ نیروی کَهرُبا (برق) در جهانجیمز آبراهام


«پیل پارتی», گوهر گرانسنگ ایرانیان


چه ناآگاهند آنان که می پندارند , الکساندر ولتا پدیدآرنده پیل(باتری) بوده است, حال آنکه همچون بسیاری نوآوری های شگفت آور دیگر, در این زمینه هم ایرانیان پیشگام همه جهانیان بوده اند و با بهره گیری از خرد و نیک اندیشی خود, راههای پیشرفت را یک به یک می پیموده اند.
نزدیک به 2600 سال پیش, اشکانیان پدیده ای شگرف را دریافته و از آن برای شکوفایی کار و پیشه خود و همچنین بهبودی زندگی مردمانشان , بهره جستند. این یافته ارزشمند چیزی نبود جز "پیل پارتی" که سرانجام درسال 1936 بدست «ویلهلم کونیگ» در دهکده خوجوت بغداد و در نزدیکی شهر باستانی تیسفون گه زمانی بخشی از کیان شاهنشاهی اشکانیان بود, از دل خاک بیرون آمد.

ویژگی‌های پیل اشکانی

پیل یافت شده دربرگیرنده یک کوزه سفالی به بلندی ۱۴، تراگوش ۸ و دهانه ۳ / ۳ سانتیمتر است که یک میله آهنی به درازای ۵ / ۷ سانتیمتر در بخش میانی آن از جنس ورق نورد شده جای گرفته و نقش قطب منفی باتری (آند) را بر دوش دارد. پیرامون این میله آهنی یک استوانه مسی به درازای ۸ / ۹ و ستبرای ۶ / ۲ سانتیمتر جای گرفته که با قیر ,در جای خود استوار گردیده. در بخش دهانه ,از قیر برای آب بندی پیل بهره گیری شده‌است. استوانه مسي در برابر آب تراواست، ازین رو هرگاه كوزه با مايعي پر شود ميله آهني نيز در میان مايع ,جای مي‌گيرد. پر كردن اين كوزه با آب ليمو، آب انگور و سركه, زمینه ساز پیدایش واكنش الكتروشيميايي (نیروی برق) برابربا۵/۰ ولت میان دو فلز درون كوزه مي‌شده است.
در سال 1940يكي از مهندسان بخش برق فشار قوي جنرال الكتريك به نام اف.ام.گري ,"پیل پارتی" را بازسازي كرده و با به کارگیری سولفات مس نشان داد كه نزدیک نيم ولت برق از این دستگاه , فرآوری میشود.
با انجام بررسیهای دیگر ,کاربرد "پیل پارتی" در زمینه فرآوری نیروی برق، زراندودکاری و بهره گیری در درمان بیماریها با شوک برقی نیز پذیرفته شده است.
درسال 2003 هم روشن شد که پيدا نشدن سیم پیچ های دیگر درکنار "پیل پارتی" ، برای آن است که كه اين سیم پیچها يا بر اثر نازك بودن با گذشت هزاران سال ازمیان رفته‌اند و يا در همان روزگاران براي به کارگیری در ديگر پیلها , برداشته شده‌اند.
با نگاهی اندیشمندانه به این نوآوری خیره کننده اشکانیان در هزاران سال پیش, بار دیگر به این نکته می رسیم که از ایرانیان گرانمایه و با فر و هوش در همه زمانها کارهایی ساخته است که در مغز بسیاری از ناایرانیان و ایران ستیزان نمیگنجد و چندان دور نخواهد بود که با پدیدار شدن دوباره فروغ رستگاری در آسمان ایران زمین, فره ایزدی دیگر بار بر پهنه این سرزمین سپند , دامن گستر شده و همه زادگان "آریاویچ" را به سوی کامکاری و بهروزی رهنمون سازد.
برای دیدن چگونگی کارکرد "پیل پارتی" برروی نشانی زیر که برگه اصلی من میباشد, کلیک کنید.

 
http://www.facebook.com/profile.php?id=1749531102

 
فرزفت و فرجام یافت به کام یزدان ایران زمین

جاودان ایران پاینده مردم بهمنش ایران

اورمزدشید 5 اسفندماه سال 2569 ایرانی

جیمز آبراهام


فرستادنِ پیام به دنباله Donbaleh


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر